Time is science - sample from the comics
Who creates the exact time in the Czech Republic? Laboratory of the National Time and Frequency Standard at IPE. Read more in an interview with the head of the laboratory, Alexandr Kuna, and in the thematic comic from CETTAV (Technology Transfer Center of the CAS).

In Czech only.

Státní etalon času a frekvence (SEČF) nejenom vytváří přesný čas, ale podílí se na výpočtu světového koordinovaného času UTC. Laboratoř poskytuje metrologické služby na nejvyšší úrovni. Patří mezi ně distribuce přesného času v internetu, kalibrace sekundárních etalonů času a frekvence a expertní a konzultační činnost v oblasti času a frekvence.

Vědci z laboratoře se zabývají i porovnáváním časových stupnic na velkou vzdálenost s využitím signálů satelitních navigačních systémů. Ve spolupráci s českými průmyslovými firmami vyvinuli přístroj pro porovnávání časových stupnic pomocí satelitních navigačních systémů. A tady začíná náš příběh.

Přesný čas je věda - komiks (autor: CETTAV)

Přesný čas je věda - komiks (autor: CETTAV)

Na otázky Centra transferu technologií (CETTAV) odpovídá Ing. Alexander Kuna, Ph.D., vedoucí vědeckého týmu:

 

Náš komiks začíná zprávou z časopisu Science "Neutrina nejsou rychlejší než světlo", jak byste ji komentoval?

Ano, zpráva uváděla, že neutrina dorazila o několik desítek nanosekund dříve. To nám okamžitě evokovalo nějaký problém s časovou synchronizací. Ono, měřit čas s přesností na nanosekundy na vzdálenost přes 700 km je opravdu oříšek. Postupně se objevovaly další podrobnosti a mj. se k nám donesla zpráva, že německý metrologický institut PTB provedl dílčí rekalibraci právě pomocí cestovního přijímače GTR50. Toho, na jehož vývoji jsme se podíleli.

 

Spolupráce vědců s technologickou firmou DICOM, působí z Vašeho líčení zcela bezkonfliktně. Co bylo důvodem hladkého průběhu?

Spolupráce byla skutečně bezkonfliktní, zejména díky dlouholetým osobním vztahům řešitelů. Nejen profesionalita a odbornost, ale i osobní vazby přispěly k úspěchu.

 

Jaká úskalí má transfer výsledků v oboru, ve kterém pracujete? Je případ přijímačů pro časový transfer ojedinělý nebo lze zobecnit?

V uvedeném oboru jsou hlavním úskalím velmi malý trh, úzká skupina uživatelů, a pro výrobce tím pádem malá sériovost. Přijímač GTR50 se stal úspěšným, protože tehdy zaplnil chybějící místo na trhu, který si na začátku rozdělily dvě firmy – Dicom a polský Piktime, přičemž produkty konkurence byly a jsou výrazně dražší.

 

Spolupracujete na dalším vývoji, zdokonalování přijímačů pro časový transfer nebo se již věnujete něčemu jinému?

S firmami Dicom a MESIT nadále spolupracujeme. Zvolna probíhá další vývoj a inovace, např. implementace nových satelitních navigačních systémů.

 

Autor: Jiří Kavan

Zdroj: CETTAV, Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.

IPE carries out fundamental and applied research in the scientific fields of photonics, optoelectronics and electronics. In these fields, IPE generates new knowledge and develops new technologies.

Contact us

Data box: m54nucy

IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882