V pondělí 30. ledna jsme na našem pracovišti v Kobylisích přivítali velmi milou návštěvu, paní Helenu Langšádlovou, ministryni pro vědu, výzkum a inovace.
První kroky paní ministryně vedly na pracoviště výzkumného týmu Bioelektrodynamika, kde Michal Cifra představil výzkum interakce elektromagnetického pole s organizmy na buněčné a molekulární úrovni pro nové přístupy v nanotechnologii a biomedicinské diagnostice a terapii. Také společně s kolegou Danielem Havelkou představili přístrojového nováčka – subterahertzovou stanici na testování mikrofluidních čipů. V laboratoři Vláknových laserů a nelineární optiky se paní ministryně zajímala o využití laserů a optických vláken v průmyslu. Se zájmem si vyslechla informaci o projektu TALOS financovaného Evropskou obrannou agenturou, zaměřeným na novou generaci protivzdušné obrany, pro který ÚFE vyvinulo aktivní optické vlákno a koordinuje práce na výkonovém vláknovém laseru. Poté zavítala do laboratoře týmu Nano-optika, která nedávno obdržela cenu Akademie věd za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Marek Pilliarik poukázal na úspěšnou synergii základního výzkumu s transferem technologií do průmyslového sektoru a výchovu vysoce kvalifikovaných odborníků. Jiří Homola a Markéta Bocková paní ministryni představili výzkum optických biosenzorů s povrchovými plasmony a diskutovali s ní možnosti uplatnění biosenzorů v medicíně, především v oblasti diagnostiky neurodegenerativních a nádorových onemocnění.
Paní ministryně si nenechala ujít příležitost pro neformální rozhovory. Mladí vědci s ní v přátelské atmosféře diskutovali nad několika tématy specifickými právě pro počátek vědecké kariéry, např. rozebrali důvody, které napomohly tomu, že se začali věnovat doktorskému studiu a vědě, popsali své zkušenosti se zahraničními stážemi a jejich dostupností, vzájemně sdíleli své poznatky ohledně pracovních podmínek doktorandů a postdoktorandů ve vztahu k zakládání rodiny a mateřství nebo např. své zkušenosti s podáváním žádostí o granty.
Paní ministryně během své návštěvy ocenila zejména komplexní multioborový přístup směřující od základního výzkumu až po řešení společenských výzev v důležitých oblastech jako je například zdravotnictví a snahu pracoviště přenášet poznatky výzkumu do praxe.
Foto: Petra Palečková, ÚFE