- Čeština
- English
Giusy Finocchiaro z italské University of Catania absolvovala pětiměsíční stáž na ÚFE v roce 2019. Jak vnímá jako zahraniční student vědecký pobyt v České republice? Giusy jsme na konci její stáže položili několik otázek.
Stážistka: | Giusy Finocchiaro |
Škola: | University of Catania, Itálie |
Projekt: | Diagnostika Alzheimerovy choroby |
Výzkumný tým ÚFE: | Optické biosenzory |
Délka stáže: | duben - srpen 2019 |
Rozhovor se stážistkou Giusy
Jak dlouho už jsi u nás na stáži? Je tohle Tvoje první stáž?
Na stáži jsem pět měsíců a je to moje první stáž.
Mohla bys představit stážový program, přes který ses k nám přihlásila?
Jsem tu díky programu Erasmus+. Jde o evropský program zaměřený na odborné stáže, který podporuje studenty se zájmem o studium nebo absolvování stáže v zahraničí.
Jaké je téma Tvojí stáže, kdo je jejím školitelem a kde se stáž odehrává?
Moje stáž probíhala v Ústavu fotoniky a elektroniky a mým supervizorem je prof. Giuseppe Spoto z Katáne, který spolupracoval s prof. Jiřím Homolou z ÚFE na projektu Ultraplacad. Na ÚFE se mi nejvíce věnoval Tomáš Špringer s Erikou Hemmerovou. Tématem stáže byla optimalizace optického biosenzoru pro včasnou diagnostiku Alzheimerovy choroby. Získaná data používám při psaní své diplomové práce.
Proč ses na stáž přihlásila? Jaká byla Tvá očekávání?
Biosenzory mě fascinovaly už v momentě, kdy jsem o nich slyšela poprvé, a to díky tomu, jakým způsobem mohou ovlivnit léčbu onemocnění. Možnost diagnostikovat časná stadia rakoviny nebo v tomto případě Alzheimerovy choroby může být skutečnou pomocí, která zpomalí (a někdy dokonce zabrání) postupu nemoci. Rozhodla jsem se zaměřit spíše na biosenzory s povrchovými plasmony než na jiné detekční metody, protože se jedná o relativně novou metodu, která nabízí možnost sledovat interakce biomolekul v reálném čase a bez použití značek. Prvním a nejdůležitějším cílem, který jsem očekávala, bylo pochopení toho, jak výzkum funguje (klady a zápory). Pokud jde o další očekávání spojená s Prahou, velice jsem ocenila město a životní styl. Kromě toho jsem potkala hodně příjemných a zajímavých lidí, kteří mi pomohli necítit se sama a užívat si toto pětiměsíční období. Mohu říci, že to, co jsem zažila, bylo mnohem lepší než moje očekávání :-)
Jak vypadá Tvůj den v ÚFE?
Moje denní rutina v ÚFE začala snídaní v 8 hodin ráno. Potom jsem provedla první měření s biosenzorem a po obědě druhé měření.
Co na projektu, na kterém pracuješ, považuješ za nejzajímavější, případně jakých úspěchů jsi dosáhla?
I když jsem svůj projekt úplně nedokončila, strávit pět měsíců v ústavu pro mě bylo nesmírně přínosné, protože jsem mohla do hloubky pochopit vlastnosti biosenzoru a také jak se určují koncentrace analytů ve vzorcích a jaké je další využití biosenzorů s povrchovými plasmony. Tato zkušenost je pro mne velmi cenná, také kvůli novým postupům, které byly nedávno vyvinuty na ÚFE, jako je inverzní detekční formát ke stanovení množství miRNA v plazmě, vliv různé přípravy povrchu na sledované procesy, možnost zvýšit citlivost biosenzoru pomocí zlatých nanočástic o průměru 60 a 80 nm. Jsem ráda, že jsem mohla být u toho!
Co Ti stáž na ÚFE nejvíce dala a co vzala? :-)
V ústavu jsem se naučila spoustu věcí, zejména od Tomáše, Eriky a Laury (stážistka) a jsem za to vděčná. Investovala jsem do stáže spoustu svého času, ale rozhodně to stálo za to.
Giusy děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů ve studiu a další vědecké práci!