Pavel Honzátko zastupoval ÚFE na výroční členské schůzi Českého optického klastru
27. a 28. listopadu se na půdě Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně konala výroční členská schůze Českého optického klastru a navazujícího workshopu Fotonika a strategické spolupráce. Pavel Honzátko zastupoval naše pracoviště.

Dr. Ing. Pavel Honzátko se zúčastnil jako zástupce ÚFE výroční členské schůze Českého optického klastru a navazujícího workshopu Fotonika a strategické spolupráce. Akce se konaly ve dnech 27.-28. listopadu na půdě Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně.

Český optický klastr je dobrovolná nezisková organizace založená v roce 2017, která sdružuje a reprezentuje představitele vědy a průmyslu působící v oboru optiky. Sdružuje 43 podniků a akademických institucí, z toho 3 členové - Univerzita Karlova, Elya Solutions a Valeo byli nově přijati na předmětné členské schůzi. Předseda klastru Petr Přikryl informoval o mimořádně úspěšném roce, kdy členové konsorcia získali 2 prestižní projekty Horizon: PhotonQboost a Laser-Pro. Dále představil nejvýznamnější chystané akce klastru pro rok 2025:

  • Laser World of Photonics, München, 24.-27.6.
  • OPIE’25, Yokohama, 23.-25.4.
  • Expo 2025, Osaka 8-9/2025

Na schůzi klastru byla také podepsána dohoda o spolupráci s Českým národním polovodičovým klastrem a s Moravskoslezským automobilovým klastrem. 

Na workshopu poté ředitel ÚPT prof. Josef Lazar představil Národní polovodičovou strategii a příležitosti pro fotoniku. Národní kvantová strategie byla představena vládním zmocněncem Mgr. Petrem Kavalířem, Ph.D. ze ZČU a výzkum kvantových technologií na ÚPT byl představený Ing. Ondřejem Čípem, Ph.D. 

Na workshopu se dále představil český start-up Lichtigo, který vyvinul LIBS systém (laser induced breakdown spectroscopy) a IQS Nano, který vyvinul systém pro precizní 3D tisk založený na dvoufotonové absorbci. Dále bylo představena činnost oddělení Elektronové mikroskopie ÚPT.

Workshop byl završený prohlídkou vybraných laboratoří ÚPT.

ÚFE provádí základní a aplikovaný výzkum v oblasti fotoniky, optoelektroniky a elektroniky. ÚFE příspívá k rozvoji poznání v těchto oblastech a vytváří širokou bázi znalostí, jako základ pro vývoj nových špičkových technologií.

Kontakt

+420 266 773 400
ufe@ufe.cz
Datová schránka: m54nucy
IČ: 67985882
DIČ: CZ67985882